niedziela, 3 kwietnia 2016

Skarpety

Stanowcza odmowa ze strony PM by czynić zdjęcia aparatem z ręcznym ustawieniem ostrości zmusiła mnie do zadowolenia się zdjęciami z telefonu. Sama pomimo wielu prób nie dałam rady ustawić ostrości i zrobić zdjęcie, bez automatyki to jednak wyczyn ponad moje siły - nic innego nie pozostanie tylko zbierać pieniądze na nowy obiektyw :(Dzierganie skarpet a w szczególności takich działa na mnie odprężająco, do tej kategorii zaliczam jeszcze rękawiczki ale skarpety są intensywnie używane i zużywane za to rękawiczki to już inna historia na wpis, który za jakiś czas się ukaże :)
Robienie skarpet towarzyszy mi już ponad ćwierć wieku, nawet nie wyobrażam sobie sytuacji, że nie mam ciepłych, wełnianych, ręcznie robionych skarpet, nie wyobrażam sobie, że ktoś z najbliższej mi rodziny takich nie ma.W tej chwili trochę ewoluuje materiał używany bo przy tak intensywnym użytkowaniu jakiemu ja poddaję skarpety własna przędza żyje jakiś miesiąc do dwóch. Obecnie staram się prząść na skarpety runo wymieszane z nylonem, nitka też jest przędziona jako opposing-ply by jeszcze ją wzmocnić. Nie ma nic gorszego niż skarpeta w cudne wzory z cerą na pięcie, często też używam włóczek sklepowych, muszę przyznać moim marzeniem jest uprząść nitkę na skarpety o żywotności tej sklepowej - jak na razie sklepowa górą.Te skarpety powstały właśnie z nitek sklepowych, brudny granat to Fabel z Dropsa a szarość to włóczka Lang, cena 1:2, czerwień to moja nitka ale ona tu nie odgrywa żadnej roli poza dekoracją. Fabel przy intensywnym użytkowaniu zużywa się dość równo a w porównaniu z innymi tego typu włóczkami mechaci się skromie. Zupełnie nie mam jeszcze zdania na temat włóczki Lang, w dzierganiu nie ma żadnej różnicy za to po praniu jest nieziemsko miękka wręcz milusia.


Wzór powstał z wykorzystaniem wzoru z litewskich rękawiczek - na rękawiczki za duży ale na skarpety w sam raz.  Rozwiązania ze zbieraniem oczek na stopie zaczerpnięte z książki "Around the world in knitted socks". Po dłuższym robieniu skarpet bardzo rzadko korzystam z gotowych wzorów, we wspomnianej książce wielkość skarpet oscyluje w granicy 80 oczek lub więcej dla mnie to za dużo ja wolę takie 72 do 76 - nic innego mi nie pozostaje tylko rysować samej. 
Palce miały być granatowe ale podczas dziergania przypomniałam sobie, że nie lubię w ciepłej skarpecie palców z pojedynczej przędzy, wzór sam narzucił wykończenie palców, teraz są ciepłe jak reszta skarpety i takie "skończone". Nawet zbieranie oczek jasną przędzą ładnie podkreśla pasek z dwóch oczek granatu po bokach palców, szkoda tylko, że tak cudnie wyglądać będą przez krótki czas wszak to tylko skarpety :)


Pozdrawiam Was z wiosną za oknem.

12 komentarzy:

 1. Wełniane skarpety noszę głównie do v spania przez co mniej się zużywają :)
  Cudne te Twoje!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślicznie misterne, żal, że tak krótki ich żywot... :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak patrzę na Twoje skarpety, to żal ściska na myśl, że mogą nie być dożywotnie. :) Fakt, że wówczas jest motywacja by tworzyć nowe, ale wiesz... że zawsze można mieć milion skarpet, taaaaakich skarpet !
  Może to połączenie z nylonem się sprawdzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. PIĘKNE! Dla mnie to dzieło sztuki☺ Tak sobie myslę, że jak już zrobię swoje pierwsze skarpety to będę głównie je podziwiać niż nosić ☺

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystko co piszesz o skarpetach, to dla mnie wielka niewiadoma. Pierwsze skarpety są ciągle przede mną, a takie we wzory, tonie wiem czy kiedyś powstaną. Może kiedyś…
  Twoje skarpety są jak zwykle fantastyczne! Co tu dużo pisać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Są prześliczne, bardzo mi się podobają a te czerwone paseczki świetnie ożywiają całość.
  Mam takie samo zdanie na temat terapeutycznego działania dziergania skarpet...
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Fantastyczne skarpety :-) Są doskonałe.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Skarpety piękne jak zwykle :). Też zabrałam się wreszcie (po ponad rocznej przerwie) za dzierganie skarpetek - postanowiłam zutylizować resztki po ostatniej chuście. Tyle tylko, że te moje skarpetki będą się nadawały raczej do spania, bo w butach żywot zakończyłyby chyba po pierwszym użyciu :).
  Uściski

  OdpowiedzUsuń
 9. Cudne skarpety! Dodatek czerwonego kolory świetnie podkręcił całość. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo eleganckie i wypracowane skarpety. Piękne zdjęcia! Pozdrawiam ciepło i wiosennie!

  OdpowiedzUsuń